O parafii

Parafia p.w. Matki Bożej Królowej Korony Polskiej w Kopciach jest jedną z 244 parafii w diecezji siedleckiej, a przy tym jedną z 7 w dekanacie grębkowskim. Położona jest 20 km od Siedlec (w kierunku na Warszawę) oraz 20 km od Węgrowa. Sąsiaduje z parafiami Grębków, Oleksin, Niwiski, Mokobody i Wyszków.

Parafia Kopcie liczy aktualnie 1404 wiernych. Tworzą ją następujące miejscowości: Chojeczno Cesarze , Chojeczno Sybilaki , Gałki , Kopcie , Nowa Sucha, Pobratymy , Polków Daćbogi, Proszew , Słuchocin , Stara Sucha i Wólka Proszewska .

Swoje wezwanie poświęcone Matce Bożej Królowej Korony Polskiej parafia zawdzięcza inicjatywie wiernych, którzy w latach 20-tych zdecydowali się na wzniesienie nowej murowanej świątyni, mającej zastąpić poprzednią drewnianą, służącą parafii od 1722 roku. Konsekracji nowego kościoła 15 sierpnia 1930 roku, a więc w 10 rocznicę Cudu nad Wisłą, dokonał J. E. Ks. Bp Henryk Przeździecki, nadając nowej świątyni wezwanie odnoszące się do nadprzyrodzonej interwencji Matki Bożej w wojnie z 1920 roku.

Pierwotny kościół drewniany poświęcony św. Krzysztofowi wybudował w 1722 r. Wiktor Felicjan Cieszkowski, sędzia liwski, wykonując zapis ojca swego Krzysztofa z 1720 roku. Świątynia aktualna wybudowana w latach 1923-1928 staraniem ks. Jana Hegiera i ks. Edwarda Jakubczaka nosi znamiona stylu neobarokowego z domieszką neoklasycyzmu.

Obecnie proboszczem parafii jest Ks. Marek Żak

PORZĄDEK NABOŻEŃSTW:

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY W KOPCIACH

Niedziele i święta – Msze św. o godz. 9.00 i 11.00
Dni powszednie – Msze św. o godz. 8.00 (I-IV, VII-IX, XI-XII)
– Msze św. o godz. 18.00 (V)
– Msze św. o godz. 16.00 (X)

ODPUSTY PARAFIALNE

3 maja – Matki Bożej Królowej Korony Polskiej
25 lipca – św. Krzysztofa (przenoszony na niedzielę)
7 października – Matki Bożej Różańcowej (przenoszony na niedzielę)

(Visited 1 501 times, 1 visits today)