Wtorek, 15 czerwca 2021       Imieniny: Jolanty, Lotara, Wita

 

 

 

 

 

Liturgia Słowa na dziś »


Informacje z parafii Ogłoszenia parafialne Intencje mszalne Kalendarz wydarzeń Fotogaleria Serwis KRP Serwis e-KAI

Aktualności parafialne

Niedziela Chrztu Pańskiego
Do każdego z nas Pan Bóg mówi tak, jak do Jezusa: jesteś Moim dzieckiem umiłowanym i mam w tobie upodobanie. Stworzyłem cię z miłości i dla miłości, mam plan wobec twojego życia. Chce się tobą posłużyć, chcę, żeby inni również mogli być Moimi dziećmi, żeby mogli doświadczyć Mojej miłości. Tak, jak Jezus wszedł w to doświadczenie naszej zranionej grzechem ludzkiej natury, tak daje nam w tajemnicy zjednoczenia ze Sobą wejść w doświadczenie bycia dziećmi Bożymi i w tym doświadczeniu wzrastać. więcej

Niedziela Śiętej Rodziny
Tak jak Święta Rodzina prowadziła zwyczajne życia rodzinne, tak też życie zwykłej rodziny może być naznaczone świętością, podobną do świętości Rodziny z Nazaretu. Możemy tutaj wskazać na pięć zadań, które z rozważań nad dzisiejszą Ewangelią wynikają dla codziennego życia rodzinnego. więcej

Słowo do wspólnoty parafialnej
Moi Drodzy

Pozwólcie, że w kilku punktach odniosę się do obecnej sytuacji.

1. Już niedługo, będziemy obchodzić jedną z najważniejszych Uroczystości w roku liturgicznym. Niestety towarzyszyć jej będą obostrzenia związane z pandemią. W związku z tym, przypominam, że cały czas obowiązuje dyspensa od udziału we Mszy Św. niedzielnej i świątecznej udzielona przez księdza biskupa. W naszym kościele Msze Św. w Boże Narodzenie: o północy Pasterka, a potem w ciągu dnia o 8,9,10,11,12. W drugi dzień Świąt i Niedzielę Św. Rodziny o 8,9,10,11,12. We wszystkie dni z podziałem na wioski. Szczegółowo jest to przedstawione w "Ogłoszeniach duszpasterskich".

2. Na stoliku obok prasy są obrazki z wizerunkiem św. Rocha i modlitwą o ustanie epidemii. Proszę, aby taki obrazek znalazł się w każdej rodzinie i by modlić się codziennie o ustanie epidemii, której końca nie widać, a jej skutki odczuwamy boleśnie w wielu dziedzinach naszego życia. Powierzajmy to Panu Bogu, za wstawiennictwem św. Rocha.

3. W obecnej sytuacji zdecydowałem o przełożeniu "Wizyty duszpasterskiej". Nie chcę jej odwoływać całkowicie, a przełożyć na późniejszy czas, wtedy gdy sytuacja epidemiologiczna będzie znacznie lepsza, dzisiaj nie jestem w stanie wskazać, kiedy to może nastąpić. Słyszymy jedynie o nowych restrykcjach, zapowiedziana jest " narodowa kwarantanna" - nie rozumiem dlaczego "narodowa".

Zdecydowałem tak, mając na uwadze zdrowie nas wszystkich. Gdyby okazało się, że ja, bądź ks. Kamil jesteśmy chorzy i nie wiedząc o tym, odwiedziliśmy kilkadziesiąt rodzin i ktoś z tego powodu zachorował mielibyście do nas uzasadnione pretensje. Nie chcemy nikogo narażać. Nie da się "Wizyty duszpasterskiej" odbyć w ten sposób, że odmówimy modlitwę błogosławieństwa domu i wyjdziemy z niego, bo przecież idziemy do domów, aby się z Wami spotkać i rozmawiać o różnych sprawach.

Nie chcę też wywierać na nikim jakiejkolwiek presji. Wiem,że są ludzie, którzy bardzo się boją. Gdyby kolęda odbywała się teraz, mieliby wielki dylemat,jak mają się zachować? Bo z jednej strony uzasadniona obawa o zdrowie, a z drugiej świadomość, że zawsze od kilkudziesięciu lat przyjmowali księdza.Co więc zrobić? Nie chcę moi Drodzy nikomu stwarzać takich dylematów.

Swoimi wątpliwościami podzieliłem się w niedzielę 13.12 z Radą Parafialną. Państwo Radni obecni na spotkaniu podzielili moją opinię.

Wszystkich, którzy poczuli się zawiedzeni, że " Wizyta duszpasterska" nie odbędzie się teraz przepraszam i proszę o zrozumienie.

4. Wykorzystajmy dobrze czas przygotowania do Świąt. Jutro podczas każdej Mszy Św. możliwość korzystania ze spowiedzi. Możemy spowiadać się także, każdego dnia przed Mszą św. Będzie również możliwość spowiedzi podczas Świąt.

Polecam Wszystkich w modlitwie i serdecznie pozdrawiam.

Ksiądz proboszcz więcej

III NIedziela Adwentu
Fenomen św. Jana Chrzciciela, nawet po upływie ponad dwóch tysięcy lat, fascynuje nas z tą samą mocą, z jaką fascynował ludzi tłumnie ciągnących nad Jordan, by przyjąć od niego chrzest pokuty i nawrócenia. Pamiętamy, jak trudno było starotestamentalnym prorokom wylegitymować się co do Bożego posłannictwa.Nawet sam Jezus Chrystus, chociaż Jego słowom towarzyszyły aż nadto czytelne znaki, przez większość rodaków został odrzucony więcej

Słowo do wpólnoty parafialnej
Moi Drodzy!

Pozwalam sobie w kilku słowach odnieść się do rozpoczynającego się okresu Adwentu, i jego przeżywania w naszej wspólnocie parafialnej.

1. Adwent jest czasem przygotowania i oczekiwania na przyjście Jezusa na końcu czasów oraz w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Nasze oczekiwanie nie może być bierne. Oczekując ważnego gościa, staramy się przygotować na jego przybycie najlepiej jak potrafimy. Czy dla człowieka wierzącego istnieje ważniejszy Gość niż Jezus? Postarajmy się przygotować na Jego przyjście, jak najlepiej potrafimy! W czasie Adwentu spójrzmy na nasze życie, zastanówmy się, co może należy zmienić w naszych relacjach do Pana Boga i bliźnich. Starajmy się, aby nie brakowało nam codziennej modlitwy i spojrzenia pełnego troski na ludzi żyjących wokół nas.

2. Jedną z form oczekiwania na przyjście Jezusa są roraty. Uczestnicząc w nich trwamy w oczekiwaniu razem z Maryją.

3. Długo wspólnie z ks. Kamilem zastanawialiśmy się, jak zorganizować tegoroczne rekolekcje adwentowe. Podjęliśmy decyzję, że w tym roku będą one miały inną formę niż zazwyczaj. Zawsze zapraszałem rekolekcjonistę i przez trzy kolejne dni, odbywały się Msze św. z naukami rekolekcyjnymi i okazją do spowiedzi. W tym roku, rekolekcje wygłosimy wspólnie z ks. Kamilem. Będziemy je głosić przez trzy kolejne niedziele Adwentu, rozpoczynając od następnej niedzieli czyli 6 grudnia. Zdaję sobie sprawę, że chętniej słuchamy podczas rekolekcji księdza, który przyjeżdża z zewnątrz, niż proboszcza, którego słyszymy od 10 lat. Nie bardzo jednak wiedziałem, jak od strony organizacyjnej rozwiązać tę sytuację. Cały czas bowiem, obowiązują drastyczne limity osób mogących brać udział w Mszach św., trudno mi jest wyznaczać, kto ma brać udział w rekolekcjach, a kto nie. Niemożliwe jest również, aby spowiednicy, którzy przyjadą z zewnątrz cały dzień spędzili w kościele. Wiem, że w niektórych parafiach rekolekcje mają się odbyć w sposób tradycyjny, ja uznałem, że taka forma w obecnej sytuacji będzie bezpieczniejsza. Czy mam rację? Nie wiem? Przepraszam za utrudnienia i proszę o wyrozumiałość.

4. Okazję do spowiedzi mamy podczas Mszy św. w niedzielę. Na każdej jeden z nas posługuje w konfesjonale. Gorąco proszę, abyśmy spowiedź adwentową rozpoczęli już od najbliższej niedzieli. Myślę, że przez cztery niedziele adwentu jesteśmy w stanie wyspowiadać bardzo wiele osób. Proszę nie okładać spowiedzi na ostatnią niedzielę, bo wtedy może to być problematyczne. Bliżej Świąt, będę jeszcze określał godziny, kiedy będę sprawował dyżur w konfesjonale. Sądzę, że będzie to w godzinach przedpołudniowych i popołudniowych. Oprócz tego spowiadam każdego dnia przed Mszą Św..

5. Przypominam, że sobotnia Msza św. wieczorowa o godz. 18.00 sprawowana jest jako Msza św. niedzielna. Jeśli ktoś obawia się, że w niedzielę jest dużo osób, zapraszam w sobotę. Na Mszy św. w sobotę jest kilka osób, nie ma więc problemu, żeby zachować od siebie odstępy. Od następnej soboty na tej Mszy św., także będą głoszone nauki rekolekcyjne.

6. Od poniedziałku Pan organista, będzie roznosił pobłogosławione opłatki na stół wigilijny. Ofiary, które przy tej okazji składamy, są jedną z form wynagrodzenia Pana organisty. Miejmy na uwadze, że Pan organista posługuje codziennie w naszej parafii, nie tylko w niedziele i święta. W obecnej sytuacji postarajmy się przyjąć Go w taki sposób, aby nie musiał wchodzić do naszych domów. Porządek odwiedzin z opłatkiem znajdziemy w "Ogłoszeniach duszpasterskich".

7. Proszę o modlitwę, w intencji wszystkich chorych, samotnych oraz za tych, którzy ich leczą i zajmują się nimi, a także o ustanie pandemii.

Wszystkich obejmuję swoją modlitwą i serdecznie pozdrawiam.

Ksiądz Proboszcz więcej
...::: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] :::...Fotogaleria


Bierzmowanie 2016
własne 2016-09-15
zobacz
Ostatnio dodane informacje

X Niedziela Zwykła
Uroczystość Trójcy Przenajświętszej
Zesłanie Ducha Świętego
Wniebowstąpienie Pana Jezusa
VI Niedziela Wielkanocna
V Niedziela Wielkanocna
IV Niedziela Wielkanocna
III Niedziela Wielkanocna
II Niedziela Wielkanocna
Niedziela Zmartwychwstania
Kalendarz wydarzeń
Zobacz cały kalendarz

 
 
statystyka
Parafia MB Królowej Korony Polskiej w Kopciach